kategoria: Społeczne
3 czerwiec 2024

Ośmiolatek okazał się sprawcą podpaleń

zdjęcie: Ośmiolatek okazał się sprawcą podpaleń / pixabay/171732
Ośmioletni chłopiec okazał się sprawcą podpaleń w Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie). Podpalił trójkołowy rowerek, wózek dziecięcy i śmietnik. Inspirował się filmikami obejrzanymi w internecie. Policjanci apelują, aby kontrolować, co dzieci oglądają w sieci.
REKLAMA

Pierwsze zgłoszenie służby otrzymały w środę 29 maja wczesnym popołudniem. Na jednej z klatek schodowych doszło do sporego zadymienia, gdyż w piwnicy spłonął trójkołowy rowerek.

"Kilkanaście minut później, po zakończeniu działań w piwnicy, policjanci zostali wezwani na pobliską ulicę, gdzie palił się pozostawiony na klatce schodowej wózek dziecięcy" – powiedział asp. sztab. Wioletta Polerowicz z KPP w Oławie.

Do kolejnego zdarzenia doszło następnego dnia. Około godz. 14.30 służby zostały wezwane do pożaru boksu śmietnikowego. Policjanci nie mieli wątpliwości, że we wszystkich tych przypadkach doszło do celowych podpaleń. Ustalono, że ich sprawcą był ośmioletni chłopiec.

"Ze wstępnych ustaleń wynika, że ośmioletni mieszkaniec Jelcza-Laskowic przed zdarzeniami oglądał filmy zamieszczane na jednym z portali społecznościowych. Zaciekawiony całą sytuacją postanowił sprawdzić, jak sytuacje wyglądają na żywo" – przekazała asp. sztab. Wioletta Polerowicz.

Chodziło m.in. o relacje z akcji służb. W wyniku podpaleń nikomu nic się nie stało, nie była też konieczna ewakuacja. Ośmiolatek spowodował jednak straty materialne. Teraz jego sprawą zajmie się sąd rodzinny. Policjanci apelują, aby kontrolować treści oglądane przez dzieci w internecie.

"Zawsze pamiętajmy, że treści dostępne w internecie mogą mieć znaczny wpływ na zachowanie dzieci, które nie do końca potrafią zrozumieć zaobserwowane sytuacje, nie rozpoznając prawdy i fałszu przedstawianych w oglądanych treściach" – przestrzegła asp. sztab. Wioletta Polerowicz.

Do podobnego zdarzenia doszło na początku maja we Wrocławiu. Wówczas ośmioletni chłopiec włamał się do mieszkania sąsiada i je okradł. W tamtym przypadku inspiracją do działania dziecka również były filmiki obejrzane w internecie. (PAP)

Autor: Michał Torz

mt/ mark/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Karpacz
18.3°C
wschód słońca: 04:43
zachód słońca: 21:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Karpaczu

kiedy
2024-08-16 20:00
miejsce
Klub Hotelu Gołębiewski w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-17 20:30
miejsce
Scena Teatralna I - Hotelu...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 19:00
miejsce
Scena Teatralna I - Hotelu...
wstęp biletowany