reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
16 luty 2024

Tokio, Hongkong i Kraków na rysunkach Mateusza Kołka w Muzeum Manggha

zdjęcie: Tokio, Hongkong i Kraków na rysunkach Mateusza Kołka w Muzeum Manggha / fot. PAP
fot. PAP
Tokio, Hongkong, Kraków oraz ich mieszkańcy są tematem rysunków Mateusza Kołka, które od soboty będą eksponowane w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Twórca łączy w swoich pracach anime, mangę, komiks i sztukę gotycką.
REKLAMA

"Wystawa jest dialogiem z tym, co dzieje się w naszej głównej galerii, czyli pokazem drzeworytów Hiroshigego, wybitnego mistrza japońskiego drzeworytu. Mateusz Kołek czerpie z tradycji japońskiego drzeworytu - obu artystów łączy wrażliwość na przyrodę, przestrzeń miejską, powtarzający się w pracach deszcz" - powiedziała PAP Katarzyna Nowak, dyrektor muzeum.

Jak zaznaczyła, to jednak ludzie są wspólnym mianownikiem dla wszystkich prac młodego twórcy. "Ludzie czasami samotni, czasem zagubieni, ale jednak w tym mieście są i oni tworzą to miasto. Niezależnie od tła w postaci konkretnych świątyń, konkretnych wieżowców, rozpoznawalnych przestrzeni miejskich" - wyjaśniła.

"Azja fascynowała mnie od małego, mieszkałem przez chwilę w Hongkongu, to miasto jest pełne inspiracji. Tokio było dla mnie mekką artystyczną, bardzo chciałem chłonąć jego bodźce, a nieśmiało myślałem, że może kiedyś uda mi się je w swój sposób sportretować. Pierwszy krok w portretowaniu Krakowa był trudny, ponieważ zastanawiałem się, czy tą samą stylistyką, jak o Tokio i Hongkongu, mogę opowiadać o polskim mieście. Po pierwszej pracy – "Kalwaryjska 25" - udało mi się symboliczny most między tymi miastami odnaleźć" - powiedział PAP Mateusz Kołek.

Kurator wystawy Przemysław Wideł wyjaśnił, że tytuł wystawy nawiązuje m.in. do łączenia na rysunkach stylistyki charakterystycznej dla mangi, anime i komiksu europejskiego, a także symboli zakorzenionych w gotyku. "To hasło +Stany splątane+ traktujemy w poetycki sposób; przeplatają nam się rzeczywistości różnych miast, przeplata się świat inspiracji, również możemy plątać sposób doświadczania tej wystawy, wybierając miejsce, w którym zaczniemy ją zwiedzać. Plączemy też elementy wykorzystywane w aranżacji, jak dźwięk, przeskalowanie, muzyka, ruch i animacja - to wszystko układa się w splątane uniwersum Mateusza Kołka" - mówił kurator.

Wystawa jest czynna od 17 lutego do 7 kwietnia 2024 r. w Galerii Europa – Daleki Wschód Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Karpacz
5°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 16:11
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Karpaczu

kiedy
2024-12-30 16:00
miejsce
Scena Teatralna I - Hotelu...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-30 20:00
miejsce
Scena Teatralna I - Hotelu...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 19:00
miejsce
Scena Teatralna I - Hotelu...
wstęp biletowany